Ekonomi

ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri arttı

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Ağustos ayı Tüketici Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli ortalama enflasyon beklentisi ağustos ayında 0,1 puan artarak yüzde 3,6’ya yükseldi.

Dört aylık düşüşün ardından yükselen kısa vadeli enflasyon beklentisi, Temmuz ayında yüzde 3,5 ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Gelecek 3 yıllık enflasyon beklentisi 0,1 puan azalarak yüzde 2,8’e, 5 yıllık enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artışla yüzde 3’e ulaştı.

Hanehalkı harcamalarının artacağına ilişkin beklentiler ağustos ayında yüzde 5,4’ten yüzde 5,3’e düştü. Hanehalkı gelirindeki artış beklentisi de ağustos ayında 0,3 puan azalarak yüzde 2,9’a gerileyerek Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Bu dönemde konut fiyatlarının artacağına ilişkin beklentiler yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e yükseldi. Böylece konut fiyatlarında artış beklentisi Temmuz 2022’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Benzin, gıda, üniversite eğitimi, sağlık ve kira maliyetlerinde fiyat artışı beklentileri arttı.

ABD’de ağustos ayı enflasyonu çarşamba günü açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan bilgilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) temmuz ayında aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentiler dahilinde, yıllık bazda ise piyasa beklentilerinin altında yüzde 3,2 arttı.

Ülkede çarşamba günü açıklanacak ağustos ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,6, yıllık ise yüzde 3,6.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu