Haber

Alper Gezeravcı uzaydan Axiom’a bağlandı! En çok merak edilen soru yer çekimi: Harika bir duygu…

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı tüm dünyada konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la hoş bir sohbet gerçekleştiren Alper Gezeravcı, bu kez Axiom şirketinin yayınına katıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan gelen soruları yanıtlayan Alper Gezeravcı ilk olarak şu cümleleri kullandı;

“Uçmak için kanatlara ihtiyacımız yok”

Burada uçmak için kanatlara ihtiyacımız yok. Alanın tamamını hiçbir sınırlama olmaksızın kullanabilmek inanılmaz. Normalde ayaklarımızın altındaki zemin etrafınızdadır, çok büyüktür. Dragon’la Dünya’dan ayrılıp istasyona ilk ulaştığımız an da dahil olmak üzere her biri muhteşemdi.

“Dünyaya ilk baktığımda…”

Uzayda gördüğü ilk görüntüye değinen Gezeravcı, şunları söyledi: “Şans eseri Dünya’ya uzaydan ilk baktığımda Avrasya’nın üzerindeydik. Adaları gördüm. Maviliğin ortasında elmaslar gibi parlıyorlardı. Denizin mavisi ve beyaz bulutlarla tam bir renk uyumu içindeydiler. “Ayrıca dünyanın eğriliğini de gördüm.”dedi.

Herkesin merak ettiği yer çekimi konusuna değinen Gezeravcı, bu duruma alışmak için çaba sarf ettiğini belirterek şu cümleleri kullandı;

“Sağa ve sola çarpmamıza rağmen yer çekimi hissi muhteşem.”

Zaten çok iyi hazırlanmıştık. Deneylerimiz ve görevlerimiz için özenle planladığımız programlara göre ilk andan itibaren çalışmaya başladık. Uzay istasyonundaki mürettebat kadar rahat hareket edebilmenin zaman ve emek gerektirdiğini söyleyebilirim. Bu beceriyi kazanmak için çok çalışıyoruz. Ama sağa sola vursak bile yer çekimi hissi harika.

Alper Gezeravcı ve 3 Astronot, Ocak ayı sonuna kadar uzay istasyonunda kalacak.

dulkadiroglu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu