Haber

Avrupa Parlamentosu Başkanı Gazze’deki insani krize dikkat çekti

Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola, Gazze’nin ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Başkent Paris’te bulunan AP Lideri Metsola, Elysee Sarayı’ndaki ikili görüşme öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Metsola ile ikili görüşmede 6-9 Haziran 2024’te yapılacak AP parlamento seçimlerine kadar parlamentoda tamamlanması gereken mevzuat çalışmalarını ele alacaklarını belirtti.

Metsola’nın girişimiyle AP’nin, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana İsrail’e desteğini gösterdiğini kaydeden Macron, Avrupa Parlamentosu Başkanı’na seslenerek şunları söyledi: “Özellikle Avrupa Parlamentosu’nun 19 Ekim’de kabul ettiği önergeyle, İsrail’i destekleyin ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterin.” “Çağrıda net ve ikna edici bir ses tonuyla konuştunuz.” söz konusu.

Macron ayrıca Metsola’nın Karabağ meselesinde Ermenistan’a desteğini göstermek için seferber olduğuna dikkat çekti.

“AP insani mola çağrısında bulundu”

Metsola ayrıca, “İsrail’deki saldırılar ve Gazze’deki vahim durum Ortadoğu’ya gölge düşürüyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Gazze’nin ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Metsola, “Siviller hedef alınamaz, esirler serbest bırakılmalıdır. İsrail’in tepkisi uluslararası ve insani hukuka uygun olmalıdır. Bu nedenle Avrupa Parlamentosu insani bir duraklama çağrısında bulundu.” dedi.

Metsola, çatışmaların insani açıdan durdurulmasıyla masum hayatların kurtarılabileceğini ve uluslararası yardımın Gazze’ye ulaşabileceğini kaydetti.

halkapinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu