Haber

Berkin Elvan kimdir, nerelidir? Berkin Elvan Kaç Yaşında ve Nasıl Öldü?

Taksim Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan yeniden gündeme geldi. Başına atılan gaz fişeği sonucu hastaneye kaldırılan ve uzun süre ağır bakımda tedavi gören Elvan’ın hayatı merak ediliyor. Ölümünün ardından ülkenin birçok şehrinde çeşitli protestolar düzenlendi. Peki Berkin Elvan kimdir, nerelidir? Berkin Elvan kaç yaşında ve nasıl öldü? Detaylar burada…

Berkin Elvan kimdir?

Berkin Elvan, 5 Ocak 1999’da İstanbul’da doğdu. Babasının adı Sami Elvan, annesinin adı Gülsüm Elvan’dır. Aslen Tokatlı olan Elvan’ın Özge ve Gamze adında iki kardeşi vardır.

16 Haziran 2013’te Taksim Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Hastaneye kaldırılan Elvan, 269 gün komada kaldı. Şişli Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altına alınan Berkin Elvan, 11 Mart 2014 tarihinde 15 yaşında hayatını kaybetti.

Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından Feriköy Mezarlığı’na defnedildi. Berkin Elvan’ın ölümünün ardından ülke genelinde protestolar düzenlenmiş, çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu tepki göstermişti.

Yaralanmasından bu yana devam eden soruşturmada, çok sayıda polis memuru şüpheli olarak ifade verdi. Berkin Elvan’ın ölümünden tam 8 yıl sonra dava sonuçlandı. Ölümüne neden olan polis memuru Fatih Dalgalı, kasten adam öldürmekten 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

haberarpacay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu