Haber

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesine Kurulan Sahra Hastanesinde Şimdiye Kadar 11 Doğum Gerçekleşti

HABER: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Kamera: ADEM KARABAYIR

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş merkezli illerde çok sayıda sahra hastanesi kuruldu. Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan 100 yatak kapasiteli hastanede enkaz altından çıkan yaralıların ameliyat ve gerekli tedavilerinin yanı sıra 11 doğum gerçekleştirildi. Sahra Hastanesi Başhekimi Doç. Ozan Beytemur, burada 10 ağır bakım ünitesi, iki ameliyathane, görüntüleme olanakları ve bilgisayarlı tomografi tetkikleri ile tam teşekküllü bir hastane olarak hizmet verdiklerini söyledi.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan merkezli illerde çok sayıda sahra hastanesi kuruldu. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan sahra hastanelerinde depremde enkaz altından çıkarılan ve yaralanan hastaların ilk müdahaleleri yapılıyor. Tedavisi uzun sürecek hastalar çevre illerdeki hastanelere sevk ediliyor.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde kurulan sahra hastanesinin de başhekimliğini Dr. Ozan Beytemur yürütüyor. Beytemur, ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Hastane hakkında bilgi veren Beytemur, şunları söyledi:

“İLERİ KURULUM GEREKTİRMEYEN TÜM TEDAVİLERİ KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ: Hatay Sahra Hastanemiz, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde kurulan, 100 yatak kapasiteli, 10 ağır bakım ünitesi, iki ameliyathanesi, görüntüleme tesisi ve hatta bilgisayarlı tomografi tetkikleri ile tam teşekküllü bir hastane olarak burada hizmete açıldı. . Bu hastanede hem enkazdan çıkan tüm yaralılara müdahale etmek hem de çevremizdeki sağlık hizmeti ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmet veriyoruz. Hastanemizde tüm acil müdahaleler ve ileri yatış gerektirmeyen tüm tedaviler karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak elektif ameliyatlar, elektif müdahaleler ve tedavisi daha uzun süren karmaşık süreçler için genellikle çevre hastanelere başvuruyoruz.

296. SAATTE WRUSHTAN ÇIKARILAN HASTALARIN TEDAVİSİNİ ORGANİZE ETTİK: Aradan 10 gün geçmesine rağmen 296. saatte enkazdan çıkarılan, ilk müdahalesini burada yapan ve tedavilerini ayarlayan bazı hastalar oldu. Son hastalarımızın da sağlıklarının yerinde ve bilincinin yerinde olması bizleri gerçekten çok mutlu etti.

SAHRA HASTANESİNDE ŞİMDİYE KADAR 11 DOĞUM GÜNÜ YAPILDI: Ameliyatlarımız yapılıyor. Son 3 ameliyatımızı dün gerçekleştirdik ve bugün bir ameliyatımız daha var. Ameliyatlarımızı burada yapmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda doğumhanemizde mevcuttur. Sarsıntının ilk gününden itibaren burada sağlıklı bir şekilde doğumlar yapılmaya başlandı. Bu hastanede bugüne kadar 11 doğum yapıldı.

16 BÖLÜMLÜ BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ SAHA HASTANELERİNDE AZ YAPILMAKTADIR: Bilgisayarlı tomografimiz, 16 kesitli bilgisayarlı tomografi. Sahra hastanelerinde çok nadir taşınabilir bilgisayarlı tomografi cihazıdır. Bunu çok etkili bir şekilde kullanıyoruz. Hastanemizde ultrasonla ilgili gelişigüzel bir rahatsızlık yoktur. Ameliyathanemizde iki adet ameliyat masamız ve tüm ekipmanlarımız bulunmaktadır. 10 adet ağır bakım yatağımızda taraftarlarımızla hizmetimize devam ediyoruz.

HASTANE BAHÇESİNDE AŞI TIRI VAR: Şu anda Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün aşı için hastanemizin bahçesinde TIR’ı bulunuyor. Aşı ile ilgili rastgele bir sorun yok. Gelen tüm vatandaşlarımızı aşılıyoruz. Çocuk aşılarını da birebir uyguluyoruz.”

kizilirmakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu