Haber

Moldova’da engellenecek Rus medya sitelerinin listesi yayımlandı: Sputnik de bunlar arasında

Moldova Bilgi ve Güvenlik Servisi’nden , “Yönetmen Alexandru Musteata’nın emriyle acil durumlarda gerilime veya sosyal çatışmalara neden olabilecek çevrimiçi içerik kaynakları listesine eklemeler yapıldı.”açıklama yapıldı.

Rusya’dan listeye Sputnik Radyo, Komsomolskaya Pravda, Tass, Argumenti ve Fakti, Interfax, Moskovskiy Komsomolets, Rossiyskaya Gazeta, Regnum, Lenta.ru, Pravda.ru siteler yer aldı. Ayrıca Moldova’da Orizont TV, Prime TV, Primul, Publika TV, Kanal 2, Kanal 3diğer televizyon kanallarının internet siteleri için de engelleme kararı çıkarıldı.

Listede yer alan kaynakların, savaş yürüten ülkelerin devlet organlarından veya Moldova’da anayasal düzeni istikrarsızlaştırmaya veya toprak güvenliğini tehdit etmeye yönelik eylemleri nedeniyle uluslararası yaptırımlara tabi olan kişilerden bilgi yaydığı iddia edildi.

Alexandru Musteata, Moldova Bilgi ve Güvenlik Servisi Direktörü, ülkede faaliyet gösteren Orizont TV, ITV, Prime TV, Publika TV, Kanal 2, Kanal 3Ülke güvenliği açısından risk oluşturduğunu ileri sürerek televizyon kanallarının lisanslarının iptali için Harikulade Devlet Komisyonu’na başvuracağını duyurdu.

Rusya Moldova’daki seçimlere müdahale edecek “Televizyon ve sosyal medyada dezenformasyon yayılıyor”Kendisini suçlayan Musteata, 21’i Rusya’dan yönetilen 31 web portalının engellenmesi emrini imzaladığını belirtti.

Moldova Bilgi ve Güvenlik Servisi geçen hafta ülkedeki Rus medya kuruluşlarına ‘dezenformasyonla mücadele’ bahanesiyle talimat vermişti. 20’den fazla siteyi engelledi.Siteleri engellenenler arasında Perviy Kanal, NTV, Rossiya-1, Mir Television, RT, REN TV ve Zvezda gibi Rusya’nın önde gelen medya kuruluşları da yer alıyor.

haber-alasehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu