Ekonomi

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı.

Doğu Karadeniz’de havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yaylalara göç yavaş yavaş başladı. Özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların sürüleriyle yaylalara çıktığı bu günlerde bu maceralı yolculuk günlerce sürer.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinden çok sayıda çoban köpeği eşliğinde yaklaşık 1.200 küçükbaş hayvanla zorlu yollardan geçerek Gümüşhane’deki Yağmurdere Yaylası’na çıkmaya çalışan Ömürhan Akgün, yaklaşık bir asırdır dede mesleğini sürdürdüğünü belirtti.

Genelde mayıs ayında yaylaya çıktıklarını belirten Akgün, 4-5 gündür yollarda olduklarını kaydederek, “Akçaabat’tan Gümüşhane’nin Yaylası’na Yağmurdere’den gidiyoruz. Yağmurdere’de yaklaşık 4-5 kalacağız. Aylardır yaylalara genellikle bu zamanlarda, mayıs ayında gideriz. Bu meslek “Biz çok eski bir nesilden yani dedemin dedesinden diyebiliriz. 4-5 gündür yollardayız. Yaklaşık bir hafta içinde yaylamıza ulaşacağız. Yollarda belli yerlerimiz var ve orada mola veriyoruz. Sürüde 1 milyon 100 bin 200 civarında koyun, kuzu ve keçi var” dedi. – TRABZON

uluborluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu