Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Dağıstan’daki olaylar yurtdışında planlandı

Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki Makhachkala Havaalanı, yabancı Telegram kanallarının kışkırttığı kalabalığın asfaltı doldurmasının ardından Pazar günü gelen ve giden uçuşlara kapatıldı. Polis hızla durumu kontrol altına aldı ve adli soruşturma başlattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova şunları söyledi: “Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki kitlesel ayaklanmalar, Rusya Federasyonu halkının uyumlu gelişimini, etnik ve dini birliğini baltalamak amacıyla dışarıdan yürütülen iyi planlanmış bir provokasyonun sonucudur.”söz konusu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde şöyle yazıyor:
Bu yıkıcı eylemin uygulanmasında “Kiev’deki hata rejiminin” kilit ve doğrudan rolü vardı. Zakharova, Ukrayna’nın Rusya’daki durumu istikrarsızlaştırmak ve uluslararası sahnede itibarsızlaştırmakla son derece ilgilendiğini de sözlerine ekledi. “Bu yıkıcı eylemin gerçekleştirilmesinde, açıkça yerleşmiş Rus düşmanlığıyla hareket eden Kiev’deki suç rejimine doğrudan ve kilit bir rol verildi.”söz konusu.

Zakharova, “Dünyanın Ukrayna’daki krize olan ilgisi azalırken, Kiev rejimi artık Rusya’daki durumu istikrarsızlaştırmaya ve uluslararası sahnede itibarına zarar vermeye çok hevesli.” dedi.

Sözcü, Rus liderliğinin hızlı tepkisinin ve kolluk kuvvetlerinin kararlı eylemlerinin, Rusya’da kaos ve anlaşmazlık yaratmayı umanlara açık bir yanıt olduğunu vurguladı.
“Rusya liderliğinin hızlı ve net tepkisi ve yerel kolluk kuvvetlerinin koordineli, kesin ve orantılı eylemleri, Rusya’da kafa karışıklığı ve anlaşmazlık yaratmayı amaçlayan herkese kararlı bir yanıt teşkil ediyor.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu